Úgy emlékszem régebben a mák párja általában a meggy volt. Az édes és a fanyar.
Manapság viszont egyre gyakrabban lehet mákot a citrom társaságában találni és meg kell mondjam, szerintem jól állnak egymásnak, finomak együtt. A mákot én nagyon nagyon szeretem, viszont mindig az jár a fejemben, hogy egy vendégségre vajon illik-e mákos süteményt sütni? Hogy aztán mindenki feszélyezve érezze magát attól, hogy mákos-e a foga vagy nem?! Az a jó, ha mindenki eszik belőle, mert akkor mindenkinek mákos lesz a foga, vagy ha családi körben készíted, mert akkor nem lehet belőle olyan nagy baj. 😉
Hozzávalók egy kis (kb 18-20 cm átmérőjű kerek tortaformához):
75 g darált mák20181130_152158-01.jpeg, 90 g liszt, 70 g kristálycukor, 75 g vaj, 2 tojássárgája, 1 dl tej, 1/2 teáskanál szódabikarbóna
A citromhab hozzávalói:90 g vaj kockára vágva, 100 g cukor, 150 ml citromlé (kb 3-4 nagy ill 5-6 kisebb citrom leve), 3 citrom héja, 4 tojás, csipet só, 3 lapzselatin, 2 dl habtejszín
A habcsók hozzávalói:60 g tojásfehérje, 60 g kristálycukor, 50 g porcukor, 1 evőkanál keményítő, csipet só
opcionális: 2 evőkanál darálatlan mák
Elkészítése:
Kapcsold be a sütőt 180 fokra.
Az elkészítés nem túl bonyolult egy tortához képest, de ne ijedj meg, elég sok lépésből áll.
Először is elkészítjük a mákos piskótát. A puha vajat el kell keverni a cukorral majd utána hozzáadni a tojássárgáját. Az egészet jó habosra keverjük.
Egy másik tálban keverjük össze a száraz összetevőket, azaz a mákot, a lisztet, a szódabikarbónát és a sót és adagoljuk a vajas masszához a tejjel felváltva.
A tortaformát béleljük ki sütőpapírral és öntsük bele a piskótamasszánkat.
A tészta 25-35 perc alatt sül meg, ahogy korábban is szoktam mondani, tűpróbával ellenőrizd. Ha kész van, tedd félre, hogy teljesen kihűljön.
Most jöhet a finom citromhab. Ehhez a lapzselatint áztassuk hideg vízbe.
Közben egy lábosban felfőzzük a tojások, a citromlé, a cukor és a só keverékét. Közepes lángon főzzük. Addig tartjuk a tűzön, amíg besűrüsödik. Ha ez megtörtént, lehúzzuk és hozzáadjuk a feldarabolt vajat. Keverjük, keverjük, hogy elkeveredjen benne. Még melegen belekeverjük a kinyomkodott lapzselatinokat. (Az eredeti recept azt írja, hogy ezen a ponton szűrjük át a krémet, de én bevallom őszintén ezt nem tettem meg.)
Ebből a krémből vegyél ki egy kisebb tálkába 3-4 evőkanálnyit, később szükséged lesz majd rá. A maradékot hagyjuk egy rövid ideig pihenni, hűlni.
Ha már nem forró a krém, verjük habosra a habtejszínt és keverjük bele a citromos krémbe. (Isteni)
A nehezén már túlvagyunk…
A piskótát vedd magad elé és ha nagyon felpúposodott a közepe, akkor vágd le egyenesre. Tedd vissza a formába, amiben sütötted és öntsd rá a citromhabot. Így, ebben a formában kell most a hűtőben pihennie, hogy a krém meg tudjon szilárdulni a tetején.
Nos, ha úgy ítéled meg, hogy a citromhab elég feszes már, akkor vedd ki a tortát a hűtőből és kend rá a citromos krémet, amit korábban egy kis tálkában félretettél. Most megint mehet a hűtőbe.
Itt igazából akár meg is állhatsz, most már csak a díszítés jön. Vagyis a habcsók.
Ebből a mennyiségből sokkal több keletkezik, mint, amennyit a tortára rá tudsz pakolni de a gyerekek megvesznek a habcsókért, úgyhogy nem vész kárba, az tuti.
Tehát, a habcsókok: a tojásfehérjét először legálisan(!) csak félkemény habbá kell verni egy csipet sóval. Utána kell csak beleszórni a kristálycukrot és most már jó keményre felverni. Ha megvagyunk vele, hozzászitáljuk a porcukrot és a keményítőt és ha szeretnéd, akkor a mákot is. (én nem tettem bele mákot)
Elkeverjük és habzsák segítségével, mint a profik, kis halmokat nyomkodunk belőle egy-két sütőpapíros tepsire.
100 fokos sütőben 1-2 órán keresztül sütjük, szárítjuk őket. Ha végre készen vannak, mehetnek a torta tetejére, ahogyan tetszik.
A receptet az ‘ízből tíz’ nevű blogon találtam.
Jó étvágyat hozzá! Forrás:mákos-citromhabos torta