Még Dombóváron és környékén is csak kevesen tudják, hogy a Rákóczi túrós névadója nem a fejedelem Rákóczi Ferenc, hanem Rákóczi János, a város közelében fekvő Felsőleperden született cukrász és mesterszakács.
Rákóczi János, 20. században élt szakácsmester alkotása a magyar konyha jó hírét öregbíti már vagy ötven éve. A túrós sütemény receptje az 58-as Brüsszeli világkiállítás óta vált ismerté és több háztartás kedvencévé. A szakma nagy öregjei úgy emlékeznek vissza, hogy már a 30-as években is sütötték ezt a süteményt Rákóczi túrós lepény néven. Receptjét a Magyar Szakács 1937-ben leközölte.
A sütemény különlegessége a megszokott édes lepényektől való eltérése; a túrótöltelék fedésére tészta helyett cukros tojáshabot tesznek.
Hozzávalók:
30 dkg liszt, 1 tk sütőpor, 15 dkg vaj vagy margarin, 5 dkg porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 3 db tojássárgája, 1 ek púpozott tejföl
Túrótöltelék:2 db tojás, 30 dkg túró, 15 dkg porcukor, 5 dkg mazsola, 2 ek búzadara, 1 db citrom
Hab:3 db tojás fehérje, 15 dkg kristálycukor, 10 dkg baracklekvár a kenéshez.
Elkészítése:
A lisztet elkeverjük a sütőporral, majd elmorzsoljuk a zsiradékkal. Hozzákeverjük a cukrot és a vaníliáscukrot, a tojássárgákat, a tejfölt, összegyúrjuk és fél órára hűtőbe tesszük.
2 db tojást szétválasztunk, a fehérjét kemény habbá verjük. A túrót villával összetörjük, összekeverjük a porcukrral, a mazsolával, a tojássárgájával, a búzadarával, a citrom reszelt héjával, és végül a tojások keményre vert habjával.
A tésztát kinyújtjuk és egy 25X30-as tepsibe helyezzük, egy villával megszurkáljuk és előmelegített sütőbe, közepes hőmérsékletre tesszük, 5-6 percig sütjük
Ezután kivesszük, megkenjük baracklekvárral, ráhalmozzuk a túrótölteléket és visszatesszük sülni. Amikor körben barnulni kezd a széle, akkor jó.
A tojásfehérjéket kis fokozaton géppel felverjük a kristálycukorral, jó sűrűnek kell lennie, nem is verjük, inkább csak keverjük, amíg a cukor el nem olvad. A túróra rakjuk, a sütőt lejjebb vesszük és a habot szinte csak szárítjuk rajta.Forrás